Dehydrated skin

Dehidratacija kože se ispoljava gubitkom sjaja i nelagodnog osećaja sa manje ili više izraženim osećajem zatezanja: koža zateže, naročito nakon umivanja, a takođe se mogu uočiti i skvame.

Radi se o neuobičajenom i prolaznom stanju koje nije nužno vezano sa suvi tip kože. Dakle, masni tip kože može takođe imati ove periode dehidratacije .

Woman drinking water
  • Voda, kao i vazduh, je nepohodna za život. 
  • Kod odrasle osobe voda čini 65 % ukupne težine. 
  • Tako da, osoba koja ima 70kg u sebi ima 49 litara vode od kojih se 15% nalazi u koži. 
  • Uloga vode ovde je od presudnog značaja. To je jedan pravi rezervoar sa kojeg drugi organi zahvataju vodu i tako se omogućava razmena sa okolinom. Voda se premešta iz dermisa ka površini natapajući različite slojeve. 
  • Taj odliv vode je nazvan "neosetni gubitak tečnosti". Prirodno obložen hidrolipidnim filmom na površini, rožnati sloj (površinski sloj epidermisa) sprečava isparavanje vode.
  • U slučaju narušavanja te barijere, neosetni gubitak vode se ubrzava čineći kožu suvom. Voda koja se nalazi u dermisu ne cirkuliše više do epidermisa, hidrolipidni film više nema svoju ulogu. 

Čitav niz faktora može biti uzrok dehidratacije:

Cold

Spoljni faktori

iz životne okoline kao što su hladnoća, zima, vetar, zagađenje, UV zraci...

Smoking

Eksterni fakori

kao što su duvan i alkohol

Stress

Emocionalni faktori,

stres ili umor

Pills

Neki medicinski tretmani

kao što su tretmani protiv akni ili tretmani protiv holesterola na primer.

Essential oils

Kozmetički proizvodi

deterdženti, sredstva za skidanje boja, sredstva za sušenje.

Koža je izuzetno osetljiva na svaki gubitak vode zato je obdarena mehanizmom hidroregulacije. 


1) Kožna hidroregulacija 

Koža se sastoji od 70 % vode.Oko 75% se nalazi u dubini dermisa gde voda ima važnu ulogu u otpornosti kože.

Hidratacija epidermisa je rezultat učešća dva elementa:

  • statične vode 
  • i dinamične vode koja cirkuliše

Hidroregulacija omogućava ravnotežu ova dva vodena činoca i ona je jedini garant fizičkog integriteta i funkcionalnosti kože. Hidroregulacija čini da 3 glavna faktora intervenišu: prirodni faktori regulacije, lipidi iz rožnatog sloja i akvaporini.

Water drops

2) Faktori hidroregulacije (prirodni faktor hidratacije)

su molekuli koji imaju sposobnost da  fiksiraju vodu u središte rožnatog sloja, za njih kažemo da su održavaoci vlažnosti. Najpoznatiji prirodni faktori regulacije su urea i mlečna kiselina.

Druge supstance koje se koriste u kozmetici a imaju ista svojstva su pre svega glicerin i ksilito

 

Uloga barijere kože i voda

Rožnati sloj čine ćelije čija jezgra više nisu učvršćena lipidima koji se nazivaju interkorneocitarni lipidi. Kvantitet i kvalitet tih lipida je neophodan za integritet rožnatog sloja i za njegovu ulogu barijere. Kada dođe do njihovog nedostatka ili uništavanja, povezanost među ćelijama više nije osigurana. To rezultira povećanjem fenomena znojenja, koje se takodje naziva neosetni gubitak tečnosti. To je trajno, lagano, ispravanje vode koje je prisutno u organizmu. Dobro hidirirana koža mora da ima sposobnost da sačuva svoju vodu, otuda važnost interkorneocitarnih lipida.

Čemu služe akvaporini ?

Akvaporini su unutrašnji kanali kojima voda putuje kroz epidermis. Ti proteini su proizvodi keratinocita (ćelija epidermisa) i čine deo njene membrane koja omogućava prolazak molekula vode. Ta cirkulacija je nepohodna koži. Zapravo epidermis nije prožet krvnim sudovima. Svi elementi koji su neophodni za život ćelije (mineralne soli, vitamini, nutritivni elementi) koji su dopremljeni krvlju do dermisa dolaze do skupa površinskih slojeva zahvaljujući akvaporinima. Bez njih epidermis ne bi mogao da se hrani.

 

Kako razlikovati dehidriranu od suve kože?

Dehidrirana koža je jedno prolazno stanje koje se povlači uz odgovorajuću negu. 

Radi se o promeni površinskog sloja epidermisa kome nedostaje voda. Taj nedostatak vode remeti ulogu barijere kože i prouzrokuje nelagodnost.

Za razliku od dehidrirane kože, suva ili veoma suva koža je trajno stanje, koje definiše jedan poseban tip kože kome istovremeno nedostaju i voda i lipidi. Da biste saznali više o suvoj i veoma suvoj koži kliknite ovde. 

 

Na koga se ovo može odnositi?

Svi tipovi kože mogu biti ugroženi ovim problemom dehidratacije u odredjenim uslovima i određenim godišnjim dobima.

Dermatolog će proveriti vaš tip kože i pomoći će vam da utvrdite potencijalne uzroke dehidratacije: promena radnog mesta, kupanje u bazenu, sapun ili previše agresivan gel za tuširanje, skorija bolest, upotreba nekih lekova (protiv holesterola).  

Ako se utvrdi da postoji odgovoran faktor, treba ga eliminisati najbrže moguće.

dermatologist skin consultation

  • Iako je dehidratacija kože vezana za loše zadržavanje vode u koži, treba svakako nastojati da dnevni unos vode bude najmanje 1,5 l (osim ako dr ne kaže suprotno).
  • Pokušajte da održavate što čistiji vazduh u prostorijama u kojima boravite, izbegavajte pregrejane ili klimatizovane prostorije koje ubrzavaju isparavanje. U svakom slučaju  treba birati proizvode za ličnu higijenu koji nisu agresivni za kožu: proizvode za ličnu higijenu bez deterdženata, a ako ima potrebe ekstra bogate i rehidrirajuće proizvode (u odnosu na zonu i na stepen suvoće u obliku mleka, kreme, balzama, pomade, ulja).
  • Sve ovo u cilju smanjenja isparenja vode i održavanja dovoljne količine vode u epidermisu kao i vraćanje u ravnotežu već narušenu kožnu barijeru.

 

Woman doing sport

Za telo, kao i za lice, koristite proizvode sa prilagođenom ph vrednošću, bez površinsko aktivnih supstanci koje su agresivne za kožu. To su proizvodi tipa sapun bez sapuna, sindete ili ekstra bogate balzame za kupanje. 

Woman washing her face with water

Dva puta dnevno, posle umivanja, ne zaboravite da nanesete sistematično i delikatno hidrirajuće sredstvo i emolijens da biste popravili barijeru kože i smanjili osećaj zatezanja.

Zaštitite se od velike hladnoće i ne izlažite se UV zracima. Nastojte da dobro hidrirate vašu kožu posle bazena da biste ograničili isušujući efekat hlora.

Bioderma - žena nanosi kremu na lice

Micelarna voda

Svi tipovi kože

Aquagenium™ patent

Hydrabio H2O

Dermatološka micelarna voda: čisti, uklanja šminku, hidrira

Za koga?

Odrasli, Tinejdžeri

Hydrabio serum 40ml, serum za podsticanje prirodnih mehanizama hidratacije kože-BIODERMA

Serum

Svi tipovi kože

Aquagenium™ patent

Hydrabio Sérum

Serum koji podstiče prirodne mehanizme hidratacije kože

Za koga?

Odrasli, Tinejdžeri

Hydrabio Gel krema 40ml, lagana krema za hidrataciju i blistavost-BIODERMA

Svakodnevna nega

Svi tipovi kože Normalna do kombinovana koža

Aquagenium™ patent

Hydrabio Gel-Crème

Lagana krema za hidrataciju i blistavost

Za koga?

Odrasli, Tinejdžeri

Hydrabio krema 50ml, bogata krema za hidrataciju i podstcanje blistavosti kože-BIODERMA

Svakodnevna nega

Suva do veoma suva koža Svi tipovi kože

Aquagenium™ patent

Hydrabio Crème

Bogata krema koja hidrira i podstiče blistavost kože

Za koga?

Odrasli, Tinejdžeri