Odakle potiče hijaluronska kiselina?

Hijaluronska kiselina (HA) otkrivena je 1934. godine, ali se u kozmetičkim i estetskim proizvodima koristi od 1990-ih. Prirodno je prisutna u našem telu, posebno u koži, gde se nalazi 50-70% hijaluronske kiseline. Većina se skladišti u dermisu. Ćelije kože neprestano proizvode hijaluronsku kiselinu, ali se ona vrlo brzo razgrađuje – za manje od jednog dana! Ovaj kratak životni ciklus objašnjava potrebu za njenim obnavljanjem.

Hijaluronska kiselina je glavni izvor vode za kožu. Pomaže u očuvanju osnovne strukture kože i među najboljim je tretmanima za dehidrataciju i gubitak čvrstoće. Postala je veoma popularna jer igra mnoge uloge u hidrataciji, zaglađivanju i omekšavanju kože.

woman with cleansed skin smilling

Hijaluronska kiselina tokom života

Hijaluronska kiselina je krhka i nestabilna tokom vremena. Proizvodnja u telu opada već od 20. godine života, a deficit postaje veći uz izloženost spoljnim faktorima poput UV zraka i zagađenja. Kada je hijaluronska kiselina lošeg kvaliteta ili je nema dovoljno, pojavljuju se prvi znaci starenja: fine linije, bore i gubitak čvrstoće.

Šta hijaluronska kiselina čini za vašu kožu?

Hijaluronska kiselina ima višestruke koristi:

  • Kao sunđer koji drži vodu: Može zadržati vodu do 1.000 puta veću od svoje težine. Smanjuje gubitak vode i pomaže hidrataciji.
  • Prirodni filer za kožu: Popunjava prostore između tkiva i smanjuje bore, čineći kožu glatkom i hidriranom.

Delujući poput cementa, hijaluronska kiselina popunjava prazne prostore između tkiva. Prirodno popunjava volumen, čime smanjuje pojavu bora. Ovo je glavni razlog za njenu upotrebu u estetskoj medicini. Zahvaljujući hijaluronskoj kiselini, koža postaje glatka i meka. Intenzivno hidrirana, elastična je i odiše zdravljem.

Hijaluronska kiselina: Istina ili zabluda?

  • Hijaluronska kiselina je cenjena i zbog svoje dobre tolerancije

Tačno: Negativne reakcije su izuzetno retke. Korišćenje hijaluronske kiseline je stoga potpuno sigurno, a rizik od netolerancije je vrlo nizak.

  •  Hijaluronska kiselina se može uzimati kao dijetetski suplement

Tačno, ali… Danas ne postoje čvrsti dokazi da se ovaj aktivni sastojak lako apsorbuje i dospeva do kože.

  • Hijaluronska kiselina se može koristiti zajedno sa drugim aktivnim sastojcima

Tačno: Hijaluronska kiselina pruža dodatnu hidrataciju ukoliko koristite voćne kiseline (BHA i AHA), retinol ili tretmane protiv akni koji isušuju kožu. Takođe, kombinacije hijaluronske kiseline sa vitaminom C ili kolagenom često se preporučuju.

  • Hijaluronska kiselina se koristi samo za kožu

Netačno: Ima umirujuća i antiinflamatorna svojstva koja se koriste u raznim medicinskim primenama, kao što su lečenje grla, operacije i hidratacija očiju, zaštita hrskavice...

Hijaluronska kiselina je prvo korišćena u obliku injekcija pre nego što je postala kultni aktivni sastojak protiv starenja u dermokozmetici. U formi seruma, treba je koristiti što je više moguće kako bi se smanjili znaci starenja koji prate neizbežno usporavanje njenog prirodnog ciklusa. Ipak, nije tako jednostavno iskoristiti njene neverovatne osobine za obnavljanje volumena kože. Hijaluronska kiselina ima različite efekte u zavisnosti od veličine svojih molekula. Neophodno je napraviti razliku između hijaluronske kiseline velike, srednje i male molekulske mase.

U svom originalnom obliku, hijaluronska kiselina je velika molekula sa visokom molekulskom masom. Zbog svoje veličine, ne može duboko da prodre u kožu, već intenzivno hidrira površinu epidermisa stvarajući film koji zadržava vodu unutar kože.

Delovanje: Ova vrsta hijaluronske kiseline hidrira i zaglađuje kožu na površini. Takođe jača ulogu kožne barijere protiv spoljašnjih iritacija.

Molekuli se mogu podeliti kako bi se dobila hijaluronska kiselina male molekulske mase, koja može prodreti u dermis. Ova hijaluronska kiselina apsorbuje vodu i ponovo pokreće prirodnu proizvodnju kolagena u fibroblastima dermisa.

Delovanje: Ova vrsta hijaluronske kiseline vidljivo utiče na bore i elastičnost kože, čineći je glatkom, elastičnom i blistavom.

Najbolje rešenje je, naravno, kombinovati obe vrste hijaluronske kiseline kako bi se iskoristio puni potencijal ovog izuzetnog aktivnog sastojka. Mi smo odlučili da uključimo obe u formulu našeg Hydrabio Hyalu+ seruma. Ali to nije jedina prednost ovog seruma; on takođe sadrži inovativni sastojak koji dugotrajno hidrira kožu.

bottle of Hydrabio Hyalu+serum with eyedropper containing liquid

Hydrabio Hyalu+ serum

Prvi ekobiološki serum koji pruža rehidrataciju i jedrinu kože*

Svi tipovi kože Nauka o starenju kože

Hydrabio H2O

Dermatološka micelarna voda: čisti, uklanja šminku, hidrira

Svi tipovi kože

Hydrabio Gel-Crème

Lagana krema za hidrataciju i blistavost

Svi tipovi kože Normalna do kombinovana koža