Rozacea uglavnom zahvata centralni deo lica (obraze, čelo, bradu i nos). Karakteriše je pojava različitih simptoma koji se mogu javljati pojedinačno ili u kombinaciji, u zavisnosti od pacijenta i toka bolesti:

  • prolazno (povremeno) ili trajno crvenilo (eritem)
  • vidljivi mali i sitni krvni sudovi 
  • osećaj nelagodnosti, peckanja, žarenja, pa čak i bola.

 

U težim slučajevima mogu se pojaviti i:

  • očni simptomi (suvoća, upala, vidljivi sitni krvni sudovi),
  • bubuljice (slične onima kod akni),
  • zadebljanje kože na nosu, koji postaje crven i kvrgav (rinofima).

 

Pored fizičkih simptoma, rozacea može imati i značajne psihološke posledice, jer se javlja na licu i time postaje posebno uočljiva.

Koji su uzroci rozacee?

Iako rozacea može imati različite uzroke, postoje određeni okidači na koje treba obratiti pažnju kako bi se što više izbegla njena "izbijanja". Ovi okidači su uglavnom spoljašnji faktori i mogu se razlikovati od osobe do osobe.

Najčešći su izlaganje suncu, emocionalni stres, promene temperature, konzumacija alkohola ili toplih napitaka, određena začinjena hrana, intenzivne sportske aktivnosti, niritantni kozmetički proizvodi.

Ovi agresivni faktori izazivaju reakciju kože, koja odgovara upalom i preteranim širenjem krvnih sudova, što dovodi do pojave simptoma na licu.

 

Kako lečiti rozaceu?

 

Trenutno ne postoji trajni lek za rozaceu. Njeno lečenje zavisi od kliničkih manifestacija i njihove težine.

Prvi korak je prepoznavanje i izbegavanje okidača. Zatim, u zavisnosti od dijagnoze, specijalisti obično preporučuju kombinaciju oralnih i lokalnih medicinskih tretmana, tehničkih postupaka (laser, elektrokoagulacija), pa čak i hirurških zahvata za uklanjanje zadebljanja kože na nosu koje stvara neestetske kvrge.

Pored medicinskih tretmana i procedura, dermokozmetički proizvodi su se pokazali efikasnim u smanjenju crvenila i ublažavanju suvoće, zategnutosti, peckanja, nelagodnosti i bola.

Koža osetljiva zbog rozacee zahteva upotrebu blagih proizvoda prilagođenih njenim potrebama, kao što su: sredstva za čišćenje bez trenja, preparati za negu sa ultra-komfornim teksturama, svakodnevna zaštita od sunca sa SPF 50+.

Kako možete prepoznati da li je zaista rozacea?

 

Pošto je dijagnostikovanje rozacee prilično složeno, važno je konsultovati dermatologa, koji će postaviti dijagnozu na osnovu svih simptoma prisutnih na licu pacijenta: uporno crvenilo na obrazima, nosu, sredini čela i bradi, zadebljanje kože i proširene pore na nosu, bubuljice, prisustvo sitnih vidljivih krvnih sudova, očnu simptomatologiju (crvene oči, konjunktivitis, upalu kapaka). Takođe, moguće je koristiti RosaQol, specijalizovanu skalu za procenu kvaliteta života pacijenata sa rozaceom. U nastavku su neke smernice koje vam mogu pomoći da razlikujete rozaceu od drugih kožnih stanja.

Iako su obe karakteristične po crvenilu, crvenim bubuljicama (papule) i belim bubuljicama (pustule) na licu, akne se dodatno prepoznaju po prisustvu mitisera (komedona) i mogu ostaviti ožiljke i fleke (postinflamatorna hiperpigmentacija).

Vidljivi sitni krvni sudovi su specifični za rozaceu.

Godine pacijenta takođe mogu pomoći u postavljanju dijagnoze, jer su akne veoma česte kod adolescenata.

Na kraju, akne mogu zahvatiti i druge delove tela (grudi, leđa), dok rozacea zahvata isključivo centralni deo lica.

Rozacea ili ekcem?

Ekcem se manifestuje pojavom svrbljivih, vlažnih, a zatim perutavih crvenih fleka na celom telu, uključujući lice. Najčešće se javlja kod beba već od trećeg meseca života i u većini slučajeva se poboljšava s vremenom, iako može potrajati ili čak početi u adolescenciji ili odraslom dobu.

Njegovi mehanizmi su podjednako složeni kao i kod rozacee i uključuju imunološke, genetske i spoljašnje faktore.

Međutim, atopijski ekcem ima alergijsku komponentu, pri čemu koža reaguje na određene elemente, poput prašine, grinja ili životinjske dlake.

Često su prisutni i drugi simptomi, kao što su: astma, alergijski rinitis, alergijski konjunktivitis.

Rozacea ili lupus?

Lupus, ili sistemski eritemski lupus, je hronična upalna bolest u kojoj imuni sistem napada i uništava sopstvene ćelije organizma. Može zahvatiti više organa, uključujući kožu.

Na koži se lupus manifestuje osipom u obliku „vučje maske” (naziv potiče od latinskog lupus, što znači vuk) na nosu i obrazima. Može se pomešati sa rozaceom jer se ispoljava kao crvenilo u centralnom delu lica.

Osim toga, poput rozacee, najčešće se javlja kod žena između puberteta i menopauze. Međutim, za razliku od rozacee, lupus može dovesti do ulceracija sluzokože (najčešće na nepcu, unutrašnjosti obraza, desnima i u nosu) i može zahvatiti druge delove tela, uključujući: zglobove, bubrege, spoljnju membranu srca, nervni sistem, pluća, krv i druge organe. Zbog mnogih sličnosti između ove dve bolesti, važno je konsultovati dermatologa kako biste dobili tačnu dijagnozu.

Pitirijaza rozea je upalna bolest izazvana poremećajem funkcije imunog sistema, što dovodi do pojave crvenih fleka ili hrapavih mrlja na trupu, rukama i nogama.

Razvija se u periodu od četiri do četrnaest dana, najčešće kod dece i mladih odraslih osoba, i obično je praćena svrabom. Pitirija zarozea ponekad može zahvatiti lice i zbog toga se može pomešati sa rozaceom.

Rozacea ili alergija?

 

Rozacea nije alergijska reakcija – ona je povezana sa prekomernom stimulacijom receptora kože usled uticaja spoljašnjih faktora.

Alergija na sunce na licu može se pomešati sa rozaceom jer takođe izaziva crvenilo, ali je obično posledica alergijske reakcije na hranu, lekove ili iritantni proizvod, posebno nakon izlaganja suncu.

Sensibio AR+ Micelarni gel

Dermatološki micelarni gel protiv crvenila koji pruža umirujuće dejstvo

Osetljiva koža sklona crvenilu

Sensibio AR+ Bi-serum

Dermatološki serum dvostrukog dejstva koji smanjuje vidljivo crvenilo dok istovrejmeno smanjuje znakove starenja.

Osetljiva koža sklona crvenilu Nauka o starenju kože

Sensibio AR+ Krema

Kompletna nega koja smanjuje crvenilo, vidljive male krvne sudove i neprijatne senzacije, trenutno i dugoročno.

Osetljiva koža sklona crvenilu